Podstawy diety warzywno-owocowej

Dieta warzywno-owocowa (dokładniej post, ponieważ forma diety kwalifikuje ją jako leczniczy post) powstała dzięki szwajcarskiemu lekarzowi M. Bircher-Brennerowi, który opisał jej początkowe założenia w swojej książce.

Przyczyną wielu chorób jest niewłaściwe odżywianie. Wiemy o tym już nie od dziś, ale najważniejsze, że możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Jest to możliwe dzięki diecie warzywno-owocowej, która pozwala na uruchomienie odżywiania wewnętrznego poprzez spożywanie niektórych, konkretnych produktów. To powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn.


Głównym celem diety jest oczyszczenie i reset organizmu.

Efektem ubocznym jest utrata przynamniej 5, a maksymalnie 14 kilogramów zbędnej wagi. Po przejściu postu zupełnie zmienia się również spojrzenie na jedzenie i przetworzoną żywność.

Oczyszczanie organizmu to pierwszy etap diety warzywno-owocowej. Wcześniej należy koniecznie przygotować organizm do tego procesu, żeby oczyszczanie nie przyniosło niepożądanych dolegliwości.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wzmacniamy florę bakteryjną jelit, która pomoże w efektywnym oczyszczeniu organizmu.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie.

Jakie kiszonki przygotować przed oczyszczaniem?

  • 2 dni wcześniej - kiszone ogórki
  • 3 dni wcześniej – kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą
  • 5-7 dni wcześniej – zakwas z buraków

Kurs i przepisy + pomocne eBooki


Zrób sobie prezent na nowy rok i zacznij przygotowywać zdrowe posiłki.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Zasady diety owocowo-warzywnej

Zasady tej diety są dość proste, a ich stosowanie nie wymaga wielkiej dyscypliny. Osoby stosujące dietę zwykle nie doświadczają nieprzyjemnych objawów, takich jak drżenie rąk czy senność. Jest to rezultatem ciągłego przeżuwania surowych produktów. Dzięki temu wydaje się, że nasz żołądek jest pełny, a proces jedzenia „nigdy się nie kończy”

Dieta warzywno-owocowa polega na leczniczej głodówce, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, a także wzmocnienie go w walce z chorobami. O takich właściwościach czytamy też w publikacjach dotyczących diety dr. Dąbrowskiej. Po zakończeniu pierwszego etapu kuracji należy zastosować zdrową dietę owocowo-warzywną oraz wprowadzić do menu ziarna i rośliny strączkowe.

Według dr Ewy Dąbrowskiej organizm posiada zdolności samoleczenia, jednak można je uzyskać tylko w rezultacie pozbycia się z niego toksycznych substancji. Co za tym idzie, pozbywając się toksyn, pozbywamy się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego dieta ta ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także sylwetkę. Owoce i warzywa są źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które wspomagają procesy naprawcze organizmu. Oczyszczają i uzdrawiają nasze tkanki, w konsekwencji działają odmładzająco na naszą skórę, poprawiając jej elastyczność.
Sposób odżywiania stosowany na diecie warzywno-owocowej cechuje się niską kalorycznością posiłków.
Badania dowodzą, że jest to sposób na zapobieganie nowotworom oraz innym chorobom cywilizacyjnym, ponieważ wysoka energetyczność produktów często świadczy o ich dużym przetworzeniu i zawartości substancji konserwujących.

Lecznicza głodówka ma na celu pobudzić trawienie wewnętrzne, czyli endogenne. Może się to stać dzięki odstawieniu pokarmów o wysokiej energetyczności, czyli tłuszczów, białka i węglowodanów szybko wchłanialnych. Proces oczyszczania polega na pozbywaniu się tzw. złogów, czyli zdegenerowanych tkanek, ponieważ te niewłaściwe tkanki stają się nowym źródłem energii.  Efektem ubocznym diety jest pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej, którą organizm trawi w pierwszej kolejności, potem pozbywa się zbędnych, zdegenerowanych komórek, które przechowują metale ciężkie i toksyny.

Dzięki temu organizm pozbywa się wszystkich niewłaściwych substancji, które zaburzają procesy jego funkcjonowania. Teraz w pełni może wykorzystywać swoje zdolności samoleczenia.

Dla kogo?

Dieta warzywno-owocowa jest skierowana do osób, które chcą oczyścić organizm z toksyn oraz przywrócić mu jego prawidłowe funkcje. Dieta warzywno-owocowa, dieta dr Dąbrowskiej i inne diety, których podstawą jest spożywanie przede wszystkim surowych warzyw i owoców będą miały zbawienne działanie na każdy organizm.

Efektem ubocznym stosowania diety jest pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej.


Nie jest to jednak proces długotrwały. Ten sposób odżywiania ma zastosowanie w przypadku różnych dolegliwości, a także jest skierowany do osób walczących z nadwagą.
Rezultaty diety warzywno-owocowej mogą być bardzo wymierne i nie ustępują efektom diety dr Dąbrowskiej. Poprawa jakości snu, podniesienie energii i ogólnej kondycji organizmu, poprawa elastyczności skóry, pamięci czy nastroju to tylko niektóre odczuwalne skutki.

Kuracje warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki.

W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, betablokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).

Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.

Po skończonej kuracji najważniejsze układy w organizmie, tj. immunologiczny, nerwowy czy hormonalny powinny prawidłowo funkcjonować.
Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu. Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, który oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewieć itp.).

Leczniczy post można stosować w celu wzmocnienia odporności lub innych niżej wymienionych chorób, tj:

skaza moczanowa, nawracające infekcje, katar sienny, sklerodermia, astma, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie wątroby, niepłodność, wysoka prolaktyna, torbiele jajników,  zapalenie tarczycy Hashimoto, toczeń, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzyca typu II, nadciśnienie, żylaki, nadwaga, choroba wieńcowa, alergie skórne, kamica nerkowa, miażdżyca, nieżyt jelit, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, pobudzenie, porfiria, egzema, sucha skóra, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, łuszczyca, paradontoza, wrzody żołądka, zaćma, polipy, zgaga, otłuszczenie wątroby, zaparcia, zaburzenia pamięci, udary niedokrwienne mózgu, zespół jelita nadwrażliwego, nerwica, guzki tarczycy, zaburzenia klimakteryczne, padaczka, nadmiar estrogenów, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów.
Dodatkowo, oczyszczająca dieta warzywno-owocowa  bardzo dobrze oddziałuje na jakość skóry, zmniejsza cellulit oraz odmładza.

Etapy

Zgodnie z zaleceniami dr Dąbrowskiej, dieta warzywno-owocowa składa się z dwóch etapów kuracji owocowo-warzywnej, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn.
W stosowaniu każdej diety priorytetem jest możliwość odniesienia się do wiarygodnych źródeł. Dlatego tutaj znajduje się link do strony, na której dr Dąbrowska publikuje swoje badania oraz informacje dotyczące diety, którą zaleca.

Etap 1: Lecznicza głodówka - odtruwanie organizmu

Etap pierwszy diety owocowo-warzywnej może trwać od 14 do 42 dni. Oczywiście tylko w wypadku, gdy nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
Troszkę niżej znajduje się link do listy dozwolonych warzyw i owoców w formie PDF. Dr Dąbrowska zaleca, aby w trakcie trwania leczniczej głodówki nie przekraczać dziennie 800 kcal.

W czasie trwania leczniczej głodówki należy spożywać jedynie WARZYWA NISKOSKROBIOWE.


A mianowicie te z wymienionych poniżej gatunków, tj.:
  • korzeniowych (np. marchew czy buraki)
  • kapustnych (np. kalafior lub brokuły)
  • cebulowych (cebula, por)
  • liściastych ( np. sałata, zioła)
  • dyniowatych (np. kabaczek, dynia)
  • psiankowatych (oprócz ziemniaków - papryka, pomidory)
POBIERZ PDF Z LISTĄ DOZWOLONYCH WARZYW I OWOCÓW
Warzywa najlepiej spożywać w formie nieprzetworzonej, czyli na surowo. Można z nich zrobić różnego rodzaju sałatki i surówki.
Dopuszczalne jest także spożycie ugotowanych warzyw, np. zupy, należy jednak pamiętać, że każda potrawa nie powinna zawierać dodatkowego tłuszczu oraz NISKOCUKROWE OWOCE, takie jak grejpfruty, jagody, cytryny czy jabłka.

W trakcie stosowania kuracji należy pamiętać o spożywaniu sporej dawki płynów ( tj. 1,5-3 litrów płynów, takich jak woda niskozmineralizowana, soki owocowe i warzywne czy herbaty.

Produkty zabronione to te wysoko przetworzone oraz cukier prosty i biała mąka.
Należy pamiętać o tym, że przy etapie głodówki mogą wystąpić pewne kryzysy, będące rezultatem oczyszczania organizmu z toksyn. U osób przechodzących kurację może pojawić się osłabienie, nudności, bóle głowy, wymioty lub biegunki.
Każdy człowiek reaguje inaczej i u większości osób takie kryzysy mogą w ogóle się nie pojawić. Jeżeli jednak kryzys trwa powyżej trzech dni, a objawy nie ustępują lub nawet nasilają się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. lekarza.

Etap 2: Wychodzenie z diety

Proces wychodzenia z diety jest także bardzo istotny dla naszego organizmu. Nie można tak od razu przejść na normalne odżywianie. Proces ten jest długotrwały, a do niektórych pokarmów już nigdy nie powinno się wracać.

W badaniach dr Dąbrowskiej czytamy, że ważne jest stopniowe wprowadzanie innych produktów, tj: roślin strączkowych, kasz, pozostałych warzyw, nasion i orzechów.


Jeżeli zaniedbamy etap wychodzenia z postu i gwałtownie wrócimy do złych nawyków, może się to mocno odbić na naszym zdrowiu, nie tylko efektem jo-jo, ale nawet nawrotem starych chorób.

Dlatego etap wychodzenia z diety należy przeprowadzić rozważnie. Warto od razu sobie pomyśleć, że pomimo, iż post trwa zwykle ok 5 tygodni, to jego koniec nie oznacza końca z rozsądnym odżywianiem. Należy myśleć przyszłościowo. Nie warto nastawiać się na to, że zakończenie postu oznacza górę jedzenia.
Na początku należy po prostu spożywać jedzenie zdrowe i dobrej jakości. Oznacza to, że nie należy jeść mięsa i nabiału, wysoko przetworzonej żywności, prostego cukru, a dodatkowo nie pić akoholu ani kawy.
Do menu należy wprowadzić dużą ilość warzyw i owoców oraz wodę. Ponadto nie wolno palić papierosów. Taki przejście na zdrowe odżywianie przygotowuje układ trawienny na to, co nadejdzie. Dzięki temu dieta warzywno-owocowa będzie dla nas jeszcze zdrowsza i przyjemniejsza.

Przyzwyczaimy organizm do nowego sposobu odżywiania i wtedy łatwiej będzie mu się go trzymać już po zakończeniu postu.

Czego nie powinno się jeść po zakończeniu diety?

Dr Dąbrowska w swoich wykładach wskazuje na to, aby nie spożywać produktów wysoko przetworzonych ze względu na zawartość w nich dużej ilości konserwantów, takich jak:
  • produkty z białej mąki
  • żółty ser
  • alkohol
  • słodycze
  • mięso, kiełbasy
  • produktów w proszku
  • napojów gazowanych
  • produkty sztucznie barwione
  • kawy oraz herbaty (nie dotyczy herbat ziołowych)

Przeciwskazania

Kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci i młodzież, a także osoby z niedowagą nie mogą stosować tej diety. Tak samo jest w wypadku osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego, nadczynność tarczycy, nowotwory, gruźlicę, niewydolność serca, nerek, układu oddechowego czy wątroby. Kolejna grupa osób, którym nie zaleca się stosowania diety dr Dąbrowskiej to cierpiący na depresję, zaburzenia odżywiania, inne choroby genetyczne i zakaźne. Jeżeli mamy wątpliwości czy ta dieta jest dla nas odpowiednia, powinniśmy skonsultować to z lekarzem.
Diety o niskiej kalorycznośći cechują się większym prawdopodobieństwem wystąpienia skutków ubocznych zażywania leków. Dlatego jeżeli cierpimy na chorobę, która wymaga stosowania specjalistycznych leków, musimy tymbardziej skonsultować wprowadzenie diety z lekarzem.

Uwaga

Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni.
Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek).
U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową. Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia.
Po wszelkich kuracjach “oczyszczających” pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas “tradycyjnego” żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

Od czego zacząć?

Postny jadłospis może być utworzony w sposób różnorodny, tak aby dostarczyć w zależności od potrzeb różnych substancji, tj.: witaminy, polifenole, sole mineralne, inne fitozwiązki.
Możesz skorzystać z naszych przepisów, które są w pełni zgodne z zasadami diety a znajdziesz je tutaj. Także zachęcamy do skorzystania z Podstawowego Kursu Oczyszczania, który posiada nie tylko przypomnienie podstaw ale i rozpisane przepisy na kilkanaście dni.
Ważne więc, aby w czasie postu spożywać jak najbardziej różnorodne warzywa i owoce, zwłaszcza te o niskiej energetyczności. Ponieważ posiadają one dużą gęstość odżywczą, która oznacza sporo witamin i minerałów. Oczywiście listę dozwolonych warzyw i owoców możesz pobrać tutaj.
Ważne jest także, aby wspierać się w grupie osób, które są obecnie na diecie czy też już z niej wyszły, ponieważ mogą pomóc Ci odpowiedzieć na pytania, których odpowiedzi nie znajdziesz tutaj.
Taką Grupę Wsparcia znajdziesz pod tym adresem.

Ogólnie warto zastosować się do takich zasad:

  • Jeść kiełki, które są gęste odżywczo (posiadają dużo witamin i minerałów)
  • Jeść różnorodnie
  • Pić dużo płynów – minimum 2 litry
  • Jeść warzywa zielonolistne
  • Jeść trochę owoców niskocukrowych
  • Jeść kiszonki
  • Codziennie jeść czosnek i inne warzywa cebulowate
  • Każdy posiłek powinien więc zawierać warzywa zielonolistne, a także wszystkie inne w formie kiszonej, gotowanej i surowej.

Ponadto:


* Chorzy na niedoczynność tarczycy mogą znaleźć informacje na temat tego, że nie powinni spożywać warzyw krzyżowych. Jest to jednak błędna informacja. Mogą oni jeść takie warzywa, ale w niezbyt wielkiej ilości, czyli do 1kg dziennie (Ugotowane lub surowe).
** Jednakże osoby chore na artretyzm, bóle stawowe lub choroby autoimmunologiczne powinny unikać warzyw psionkowatych. Zawierają one substancje chemiczne, które są toksyczne, ale naturalne. Chronią rośliny przed zjedzeniem przez zwierzęta. Natomiast u ludzi wywołują podrażnienie przewodu pokarmowego. Więc u osób chorych na wyżej wymienione choroby ich spożycie może spowodować zmniejszenie objawów poprzez wyciszenie przeciwciał.
Autorzy artykułów zamieszczonych w serwisie nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne powikłania wynikłe ze stosowania diety warzywno – owocowej bez nadzoru lekarskiego.