Oczyszczanie organizmu to pierwszy etap diety warzywno-owocowej.

Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki kiszone można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wzmacniamy florę bakteryjną jelit, która pomoże w efektywnym oczyszczeniu organizmu.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie. Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki małosolne można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Jakie kiszonki przygotować przed oczyszczaniem?

  • 2 dni wcześniej - kiszone ogórki
  • 3 dni wcześniej – kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą
  • 5-7 dni wcześniej – zakwas z buraków

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wzmacniamy florę bakteryjną jelit, która pomoże w efektywnym oczyszczeniu organizmu.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie. Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki małosolne można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Jakie kiszonki przygotować przed oczyszczaniem?

  • 2 dni wcześniej - kiszone ogórki
  • 3 dni wcześniej – kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą
  • 5-7 dni wcześniej – zakwas z buraków




Zakwas z buraków

Przygotowanie całego zakwasu nie zajmuje dużo czasu (ok. 30 minut), jednak należy pamiętać o tym, że oprócz tego musi on odstać ok. 5-7 dni a w upalne dni ok. 3-5 dni.

Składniki na 2 l zakwasu:

  • 2 l przegotowanej, zimnej wody
  • 1 kg buraków
  • 8 ząbków czosnku
  • 2 -3 łyżki soli himalajskiej (albo kłodawskiej)
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 8 liści laurowych
  • Ponadto opcjonalnie można dodać kilka łyżek soku z kiszonych ogórków lub kapusty, który przyspieszy kiszenie zakwasu oraz pół selera

Sposób przygotowania

  1. Należy zacząć od znalezienia odpowiedniego naczynia, najlepiej aby było szklane lub ceramiczne, dość wysokie. Następnie należy je sparzyć wrzątkiem i wysuszyć. Po czym oczyszczamy buraki, stare najlepiej obrać ze skóry, a młode wystarczy oczyścić szczoteczką.
  2. Kroimy buraki w plastry, grube na około 4-5 mm. Obieramy czosnek, możemy go delikatnie zmiażdżyć albo pozostawić w całości.
  3. Następnie kładziemy buraczki warstwowo, przekładamy czosnkiem, opcjonalnie selerem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim do ¾ wysokości naczynia. Solimy wodę, mieszamy i zalewamy nią buraki. UWAGA - nie zalewaj buraków wrzątkiem, ponieważ stracą swoje wartości.
  4. Przykrywamy naczynie ścierką bawełnianą lub z innego naturalnego materiału i okręcamy wkoło niej gumkę recepturkę.
  5. Odstawiamy w ciepłe i suche miejsce. Po upływie dnia, dwóch otwieramy i sprawdzamy, czy pojawiła się piana jeśli tak to zbieramy ją. Ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce i znów po jednym lub dwóch dniach zbieramy osiadłą na wierzchu pianę. Po upływie 5-7 dni powinien ulatniać się wyraźny kwasowy zapach, wtedy należy przecedzić go i przelać do czystych butelek.
  6. Przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu miesiąca. W upalne dni zakwas może być gotowy w ciągu 3-5 dni.

Najlepiej jest od razu po zakiszeniu pierwszej partii buraków nastawić nową porcję zakwasu. Przygotowując się do oczyszczania, wypijamy pół szklanki zakwasu z buraków dzienne.

Jeśli w trakcie kiszenia na burakach pojawi się powstała w tym procesie piana, zbieramy ją. Jeśli natomiast zauważymy pleśń, powinniśmy zacząć kiszenie od nowa. Nie trzeba się tym zrażać, ponieważ pleśń czasami pojawia się w kiszonkach nawet najbardziej doświadczonych w kiszeniu osób.

Trochę więcej teorii i kilka porad nt. zakwasu z buraków znajdziesz tutaj

Ogórki kiszone


Składniki:

  • 1,5 kg świeżych i jędrnych gruntowych ogórków
  • pęczek kopru
  • liście chrzanu (kilka wystarczy)
  • kawałek korzenia chrzanu – ok. 5 cm
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki soli (na 2 litry wody)

Sposób przygotowania

  1. Przygotowujemy naczynie, kamionkowe lub szklane, w którym będziemy kisić ogórki. Samo jego dno wykładamy liśćmi chrzanu.
  2. Ogórki myjemy, a ząbki czosnku obieramy.
  3. Na liściach chrzanu układamy warstwami ogórki tak, żeby były ułożone jak najciaśniej.
  4. Na sam koniec do słoika wkładamy czosnek, chrzan i koper.
  5. Przygotowujemy roztwór soli do zalania ogórków w proporcjach: 1 łyżka soli na litr wody. Woda nie może być gorąca, ale jeśli zalejemy ogórki lekko ciepłą solanką, proces kiszenia zacznie się szybciej i ogórki szybciej będą gotowe.
  6. Ogórki w naczyniu mocno dociskamy, żeby były w całości przykryte solanką. Można to zrobić np. talerzem lub wyparzonym kamieniem.

Ogórki powinny być dobre do jedzenia już dwa dni później, a trzeciego dnia możemy już spokojnie umieścić je w lodówce.

Jako przygotowanie do oczyszczania, dodajemy ogórki małosolne do potraw lub chrupiemy jako samodzielną przekąskę.

Kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą


Składniki:

  • główka białej kapusty
  • 3 cebule
  • 3 duże marchewki
  • 1,5 l wody
  • łyżeczka soli

Sposób przygotowania

  1. Kapustę drobno szatkujemy. Cebulę kroimy w piórka, a marchewkę w cienkie plastry. Wszystkie warzywa przekładamy do jednego dużego słoika lub do kilku mniejszych.
  2. Wodę zagotowujemy, nieco studzimy i rozpuszczamy w niej sól.
  3. Zalewamy kapustę roztworem. Przykrywamy słoiki zakrętkami, ale na razie ich nie zakręcamy.
  4. Kapustę odstawiamy do ukiszenia w ciepłe miejsce. Przez pierwsze 3-4 dni codziennie doglądamy i ugniatamy.
  5. Po tym czasie zakręcamy słoiki i odstawiamy do lodówki. Kapusta powinna już być gotowa.
Jako przygotowanie do oczyszczania wypijamy sok z kiszonej kapusty, a samą kapustę możemy wykorzystać do różnych potraw, najlepiej do surówek.

Wstęp

Poniżej znajdziesz zalecenia, jak powinno wyglądać Twoje odżywanie w trakcie trwania diety warzywno-owocowej.

Zalecenia do zastosowania:

  • Codziennie pij przynajmniej 30 ml czystej wody na kilogram masy ciała.
  • Wybieraj wodę źródlaną, alkaliczną lub mineralną niegazowaną, która będzie mieć podwyższoną zawartość magnezu, ponieważ będzie go brakować w trakcie postu. Pamiętaj, że Magnez oraz witaminę D możesz suplementować w trakcie diety.
  • Od razu po przebudzeniu zaleca się wypicie zakwasu z buraków - może być lekko ciepły; rób to koniecznie na czczo.
  • Po wypiciu zakwasu odczekaj przynajmniej pół godziny zanim zjesz śniadanie.
Może się zdarzyć, że podana ilość wody na początku będzie dla Ciebie zbyt duża. Nie przejmuj się - zacznij po prostu od nieco mniejszej ilości, tak żebyś piła tyle, ile jesteś w stanie, ale nie musiała się do tego zmuszać.

W miarę upływu czasu stopniowo zwiększaj ilość wypijanej wody. Twoje nerki i pęcherz muszą przywyknąć do zwiększonej podaży płynów, dlatego lepiej jest przyzwyczajać je stopniowo niż stosować terapię szokową.

  • Zakwas z buraków powinien nam towarzyszyć każdego dnia. Jeśli jakimś sposobem nie możesz się do niego przekonać - pij sok z kiszonek lub ostatecznie wodę z cytryną.
  • Pamiętaj też, żeby nie popijać posiłków
  • Ilość posiłków w ciągu dnia? Możnaby narzucić jakiś schemat, jednakże każdy jest inny, dlatego zaleca się postępować wg. własnego uznania. Ważne jednak jest to, aby nie przekroczyć 800Kcal w ciągu dnia.

1 grudnia 2017

Wprowadzenie do podstawowego kursu oczyszczania

Warzywa i owoce – najlepszy wybór z możliwych Dobre, poprawne oczyszczanie organizmu? W dobie szybkich diet cud zapominamy o bardzo ważnej rzeczy, która dotyczy przede wszystkim naszego zdrowia. Bardzo dobrze, że chcemy wyglądać fit, ale nie możemy kosztem diet katować swojego organizmu. Na szczęście dieta warzywno-owocowa jest tak ułożona, że […]
1 grudnia 2017
Sałatka z kalafiora i grejpfruta

Dzień 1

Jak często jeść? To jest kwestia bardzo indywidualna, przeważnie zjadamy 3-5 posiłków każdego dnia. Niemniej jednak każdy dzień powinniśmy rozpocząć od dobrej porcji surowych warzyw a także pić zakwas z buraków na czczo, który możemy lekko podgrzać. Pamiętaj, że kiszonki są kluczowym elementem diety. Możesz spożywać przekąski między posiłkami, najlepiej […]
2 grudnia 2017
Makaron z marchwi z warzywami

Dzień 2

Twój drugi dzień Zalecenia do zastosowania: codziennie pij przynajmniej 30 ml czystej wody na kilogram masy ciała, wybieraj wodę źródlaną, alkaliczną lub przegotowaną z kranu z dodatkiem soku z cytryny, mineralną z podwyższoną zawartością magnezu, którego to może brakować w organiźmie jak i witminy D, dlatego oba składniki można suplementować […]
3 grudnia 2017
Surówka z kiszonej kapusty

Dzień 3

Skąd te dolegliwości? Przy oczyszczaniu organizmu na jakiś czas eliminuje się spożycie niektórych grup pokarmów, jak np. tłuszcz, nabiał, gluten czy kawa. Dodatkowo organizm zaczyna przyjmować coraz więcej innych substancji, które do tej pory otrzymywał w ograniczonych ilościach. Są nimi m.in. woda, surowe warzywa i błonnik. Jest to dla niego […]
4 grudnia 2017

Dzień 4

Kiedy, ile i co mogę jeść? W jadłospisie znajdziesz propozycję 3 potraw + 2 opcjonalne przepisy na każdy dzień diety oczyszczającej. Wszystko po to, żebyś mógł wybrać to, co najbardziej Ci się spodoba. Pamiętaj, że jest to jedynie propozycja i zawsze możesz wybrać coś innego z pozostałych przepisów, które znajdziesz […]
5 grudnia 2017
Kalafior w cebuli i pomidorach

Dzień 5

Sport podczas oczyszczania Doświadczysz jeszcze więcej korzyści z diety warzywno-owocowej, jeśli w czasie jej stosowania zadbasz o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeśli będziesz regularnie uprawiał sport o umiarkowanej intensywności na świeżym powietrzu, Twój organizm zyska na tym pod wieloma względami. Korzyści dla układu ruchu Dzięki ćwiczeniom fizycznym wzmocnieniu ulegają mięśnie, […]
6 grudnia 2017
Tagiatelle z cukinii

Dzień 6

Co dzieje się w organiźmie podczas oczyszczania? W czasie oczyszczania na diecie warzywno-owocowej organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne. Dzieje się to pomiędzy 3 a 5 dniem i jest skutkiem dostarczania zbyt małej ilości kalorycznego pokarmu do organizmu. Dzięki temu organizm zaczyna wykorzystywać zapasy, które zgromadził niejednokrotnie przez wiele lat.
7 grudnia 2017
Pomidorowe a'la aglio olio

Dzień 7

Zapewnij sobie trwałą motywację i wsparcie! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dołącz do naszej grupy wsparcia. Jej celem jest wzajemna motywacja i dzielenie się swoimi doświadczeniami w trakcie postu. W grupie także możesz dzielić się zdjęciami potraw, które przygotowujesz. Ten czas może być dla Ciebie prawdziwą kulinarną przygodą! Wskazówki dotyczące przyrządzania potraw […]
8 grudnia 2017
Ogórkowe curry

Dzień 8

Co daje, a co zabiera podjadanie? Nie tylko podczas diety, ale także w codziennym odżywianiu ważne jest, by zachować odstępy między posiłkami, podczas których organizm będzie miał szansę odpocząć i zregenerować. Oznacza to, że nie powinniśmy podjadać. Podjadanie nie tylko nie pozwala organizmowi wypocząć, ale ma też inne negatywne skutki: […]
9 grudnia 2017
Leczo

Dzień 9

Wytrwałość się opłaca Jeśli dotrwałaś(eś) do 9 dnia diety, to znak, że jesteś konsekwentna, wytrwała i zdyscyplinowana – oby tak dalej! Warto wykorzystać dotychczasowe osiągnięcia jako motywację do kontynuowania diety, żeby móc wreszcie przywrócić organizmowi jego naturalną równowagę i cieszyć się zdrowiem. Już wiele osób przeszło przez cały program diety […]
10 grudnia 2017
Zupa ogórkowa

Dzień 10

Czy można odmówić niezdrowego jedzenia, nie obrażając innych? Każdy z nas pewnie niejednokrotnie znalazł się w sytuacji, w której nie chciał czegoś jeść, ale aby nie urazić gospodarza zrobił to. Pierwsza na myśl przychodzi nam babcia, która nigdy nie wypuści nikogo głodnego, jednak jej potrawy nie zawsze są zdrowe. Jednak […]
11 grudnia 2017
Barszcz czerwony z kiszonych buraków

Dzień 11

Sezonowe owoce i warzywa? Na zdrowie! Każdy z nas nie może doczekać się wiosny, gdy na straganach pojawiają się pierwsze sezonowe owoce i warzywa. Im bliżej lata, tym jest ich więcej i tym samym są one tańsze. Wszystkie owoce i warzywa bez wyjątku są niezwykle wartościowym źródłem witamin i innych […]
12 grudnia 2017
Carpaccio z buraka

Dzień 12

Witamina C wiele może. Duża ilość produktów roślinnych, przede wszystkim owoców w diecie dostarcza sporej dawki witaminy C. Wszyscy wiedzą, że pozytywnie wpływa ona na odporność, ale tak naprawdę witamina C ma wiele więcej dobroczynnych właściwości. Powszechnie wiadomo też, że znajduje się w cytrusach, a w rzeczywistości można wskazać wiele […]
13 grudnia 2017
Surówka z białej kapusty z papryką

Dzień 13

Koniec z zabójczymi toksynami Spalanie tkanki tłuszczowej podczas diety ma dodatkowy pozytywny skutek: w ten sposób pozbyłeś się toksyn, które kumulują się właśnie w tkance tłuszczowej. W czasie 3-tygodniowego oczyszczania zapewniamy sobie detoks komórkowy. Uszkodzone i obumarłe elementy komórek zostały strawione, a energia uzyskana w tym procesie została zużyta na […]
14 grudnia 2017
Zupa krem z dyni i marchwi

Dzień 14

Nie trzeba mówić, że soki warzywne są bogatym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych oraz błonnika. Są uniwersalne – mogą stanowić pełnowartościowe drugie śniadanie lub podwieczorek, a także świetny dodatek do głównych posiłków. Pyszne soki warzywne mogą pić nawet Ci, którzy nie mają czasu i ochoty na spędzanie czasu w kuchni. […]
15 grudnia 2017
Gołąbki warzywne

Dzień 15

Sok z jarmużu na zdrowe śniadanie Nikogo nie trzeba przekonywać, że jarmuż to samo zdrowie – przeczytaj, dlaczego: Urozmaicenie diety w jarmuż wzbogaca ją w wapń i potas, które regulują ciśnienie krwi. Jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko! Dlatego powinien być często spożywany przez osoby chore lub zagrożone osteoporozą. Wapń […]
16 grudnia 2017
Zupa krem z buraka i pomidora

Dzień 16

Z selerem naciowym coraz bardziej się lubimy i coraz chętniej po niego sięgamy. Ciągle jednak nie doceniamy jego cennych właściwości i bogactwa składników, które w sobie kryje. Dobroczynne działanie substancji zawartych w selerze naciowym jest wszechstronne: od uzupełniania niedoborów witamin i minerałów po przyspieszanie procesu odchudzania. Seler naciowy można wcinać […]
17 grudnia 2017
Curry z cukinii

Dzień 17

Myślisz, że jedyne, co można zrobić z buraków to zupa lub surówka do obiadu? Jesteś w błędzie – zaskakująco pyszny i zdrowy jest również sok z buraków! Wiedzie prym wśród soków pod względem zawartości kwasu foliowego, który odpowiada za prawidłowy przebieg procesów życiowych we wszystkich komórkach organizmu. Kwas foliowy oraz […]
18 grudnia 2017
Gąszcz z czerwonej kapusty

Dzień 18

Czym tak naprawdę są antyoksydanty i co jeść, aby nie dać się rakowi? Słowo „antyoksydanty” jest obecnie często używane przez specjalistów w dziedzinie żywienia. Reklamy zdrowej żywności na każdym kroku chwalą ekologiczne produkty za ich wysoką zawartość. Pytanie, czy wiemy czym są antyoksydanty i po co są nam potrzebne? Żeby […]
19 grudnia 2017
Zupa krem z pomidorów i marchewki

Dzień 19

Co to właściwie są wzdęcia? Tak naprawdę nie ma jednej, w pełni precyzyjnej definicji wzdęć. Osoby, które miały z nimi do czynienia opisują je jako uczucie większej niż zazwyczaj ilości gazów w przewodzie pokarmowym, co skutkuje zwiększonym obwodem brzucha. Tak naprawdę jednak nie chodzi tutaj o ilość gazów, a o […]
20 grudnia 2017
Zupa pomidorowa

Dzień 20

Choroby cywilizacyjne niestety stały się powszechne w dzisiejszych czasach. Nie jest to z pewnością powód do radości. Spora część z nich wiąże się z nieodpowiednim żywieniem. Produkty wysoko przetworzone są szeroko dostępne, a ich cechy takie jako łatwość i szybkość przygotowania powodują, że miliony osób spożywa je każdego dnia. Jedzenie […]
21 grudnia 2017
Kwaśnica

Dzień 21

Koniec postu? Niekoniecznie. 21 dzień to ostatni dzień diety, ale wcale nie musisz na nim poprzestać. Oczyszczanie może trwać dalej – możesz przedłużyć je nawet do 6 tygodni, pod warunkiem, że Twój lekarz prowadzący nie będzie widział ku temu żadnych przeciwwskazań. Wychodzenie z diety Proces wychodzenia z diety jest także […]