Sezonowe owoce i warzywa
Sezonowe owoce i warzywa
24 maja 2017
Sok z gorzkiego melona
Sok z gorzkiego melona
27 maja 2017

Oczyszczanie organizmu to pierwszy etap diety warzywno-owocowej.

Wcześniej należy koniecznie przygotować organizm do tego procesu, żeby oczyszczanie nie przyniosło niepożądanych dolegliwości.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie.


Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki kiszone można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wzmacniamy florę bakteryjną jelit, która pomoże w efektywnym oczyszczeniu organizmu.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie. Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki małosolne można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Jakie kiszonki przygotować przed oczyszczaniem?

  • 2 dni wcześniej - kiszone ogórki
  • 3 dni wcześniej – kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą
  • 5-7 dni wcześniej – zakwas z buraków

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu wzmacniamy florę bakteryjną jelit, która pomoże w efektywnym oczyszczeniu organizmu.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wsparcie naszego organizmu w procesie oczyszczania jest wprowadzenie kiszonek do codziennego menu na kilka dni wcześniej, zanim rozpoczniemy oczyszczanie. Najważniejszym elementem przygotowania jest zakwas z buraków. Kiszoną kapustę i ogórki małosolne można również przygotować, ale nie jest to obowiązkowe.

Jakie kiszonki przygotować przed oczyszczaniem?

  • 2 dni wcześniej - kiszone ogórki
  • 3 dni wcześniej – kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą
  • 5-7 dni wcześniej – zakwas z buraków




Zakwas z buraków

Przygotowanie całego zakwasu nie zajmuje dużo czasu (ok. 30 minut), jednak należy pamiętać o tym, że oprócz tego musi on odstać ok. 5-7 dni a w upalne dni ok. 3-5 dni.

Składniki na 2 l zakwasu:

  • 2 l przegotowanej, zimnej wody
  • 1 kg buraków
  • 8 ząbków czosnku
  • 2 -3 łyżki soli himalajskiej (albo kłodawskiej)
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 8 liści laurowych
  • Ponadto opcjonalnie można dodać kilka łyżek soku z kiszonych ogórków lub kapusty, który przyspieszy kiszenie zakwasu oraz pół selera

Sposób przygotowania

  1. Należy zacząć od znalezienia odpowiedniego naczynia, najlepiej aby było szklane lub ceramiczne, dość wysokie. Następnie należy je sparzyć wrzątkiem i wysuszyć. Po czym oczyszczamy buraki, stare najlepiej obrać ze skóry, a młode wystarczy oczyścić szczoteczką.
  2. Kroimy buraki w plastry, grube na około 4-5 mm. Obieramy czosnek, możemy go delikatnie zmiażdżyć albo pozostawić w całości.
  3. Następnie kładziemy buraczki warstwowo, przekładamy czosnkiem, opcjonalnie selerem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim do ¾ wysokości naczynia. Solimy wodę, mieszamy i zalewamy nią buraki. UWAGA - nie zalewaj buraków wrzątkiem, ponieważ stracą swoje wartości.
  4. Przykrywamy naczynie ścierką bawełnianą lub z innego naturalnego materiału i okręcamy wkoło niej gumkę recepturkę.
  5. Odstawiamy w ciepłe i suche miejsce. Po upływie kilku dni otwieramy i zbieramy powstałą pianę. Znów odstawiamy w ciepłe miejsce i znów po kilku dniach zbieramy osiadłą na wierzchu pianę. Po upływie 5-7 dni powinien ulatniać się wyraźny kwasowy zapach, wtedy należy przecedzić go i przelać do czystych butelek.
  6. Przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu miesiąca. W upalne dni zakwas może być gotowy w ciągu 3-5 dni.

Najlepiej jest od razu po zakiszeniu pierwszej partii buraków nastawić nową porcję zakwasu. Przygotowując się do oczyszczania, wypijamy pół szklanki zakwasu z buraków dzienne.

Jeśli w trakcie kiszenia na burakach pojawi się powstała w tym procesie piana, zbieramy ją. Jeśli natomiast zauważymy pleśń, powinniśmy zacząć kiszenie od nowa. Nie trzeba się tym zrażać, ponieważ pleśń czasami pojawia się w kiszonkach nawet najbardziej doświadczonych w kiszeniu osób.

Troszkę więcej teorii i kilka porad nt. zakwasu z buraków znajdziesz tutaj

Ogórki kiszone


Składniki:

  • 1,5 kg świeżych i jędrnych gruntowych ogórków
  • pęczek kopru
  • liście chrzanu (kilka wystarczy)
  • kawałek korzenia chrzanu – ok. 5 cm
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki soli (na 2 litry wody)

Sposób przygotowania

  1. Przygotowujemy naczynie, kamionkowe lub szklane, w którym będziemy kisić ogórki. Samo jego dno wykładamy liśćmi chrzanu.
  2. Ogórki myjemy, a ząbki czosnku obieramy.
  3. Na liściach chrzanu układamy warstwami ogórki tak, żeby były ułożone jak najciaśniej.
  4. Na sam koniec do słoika wkładamy czosnek, chrzan i koper.
  5. Przygotowujemy roztwór soli do zalania ogórków w proporcjach: 1 łyżka soli na litr wody. Woda nie może być gorąca, ale jeśli zalejemy ogórki lekko ciepłą solanką, proces kiszenia zacznie się szybciej i ogórki szybciej będą gotowe.
  6. Ogórki w naczyniu mocno dociskamy, żeby były w całości przykryte solanką. Można to zrobić np. talerzem lub wyparzonym kamieniem.

Ogórki powinny być dobre do jedzenia już dwa dni później, a trzeciego dnia możemy już spokojnie umieścić je w lodówce.

Jako przygotowanie do oczyszczania, dodajemy ogórki małosolne do potraw lub chrupiemy jako samodzielną przekąskę.

Kiszona biała kapusta z marchewką i cebulą


Składniki:

  • główka białej kapusty
  • 3 cebule
  • 3 duże marchewki
  • 1,5 l wody
  • łyżeczka soli

Sposób przygotowania

  1. Kapustę drobno szatkujemy. Cebulę kroimy w piórka, a marchewkę w cienkie plastry. Wszystkie warzywa przekładamy do jednego dużego słoika lub do kilku mniejszych.
  2. Wodę zagotowujemy, nieco studzimy i rozpuszczamy w niej sól.
  3. Zalewamy kapustę roztworem. Przykrywamy słoiki zakrętkami, ale na razie ich nie zakręcamy.
  4. Kapustę odstawiamy do ukiszenia w ciepłe miejsce. Przez pierwsze 3-4 dni codziennie doglądamy i ugniatamy.
  5. Po tym czasie zakręcamy słoiki i odstawiamy do lodówki. Kapusta powinna już być gotowa.
Jako przygotowanie do oczyszczania wypijamy sok z kiszonej kapusty, a samą kapustę możemy wykorzystać do różnych potraw, najlepiej do surówek.

Wstęp do 1 i 2 dnia

Przed rozpoczęciem procesu oczyszczania niezbędne jest wprowadzenie organizmu w nowy rytm. Poniżej znajdziesz zalecenia, jak powinno wyglądać Twoje odżywanie podczas 1-2 dnia diety oczyszczającej. Na samym końcu znajdziesz przepis, który będzie dla Ciebie bardzo ważny – jest to wstęp do diety oraz posiłek kończący dietę. Oznacza to, że będziesz go spożywać przez pierwsze i ostatnie dwa dni diety na śniadanie obiad i kolację.

Zalecenia do zastosowania podczas 1-2 dnia diety oczyszczającej:

  • codziennie pij przynajmniej 30 ml czystej wody na kilogram masy ciała,
  • wybieraj wodę źródlaną, alkaliczną lub przegotowaną z kranu, z dodatkiem soku z cytryny; nie pij wody gazowanej, a mineralnej się wystrzegaj, ponieważ zawiera bardzo dużo minerałów,
  • od razu po przebudzeniu wypijaj 640 ml ciepłej wody, czyli około 2,5 szklanki; rób to koniecznie na czczo,
  • po wypiciu wody odczekaj przynajmniej pół godziny zanim zjesz śniadanie,
  • pij herbatki ziołowe.
Może się zdarzyć, że podana ilość wody na ten moment będzie dla Ciebie zbyt duża. Nie przejmuj się – zacznij po prostu od nieco mniejszej ilości, tak żebyś piła tyle, ile jesteś w stanie, ale nie musiała się do tego zmuszać.

W miarę upływu czasu stopniowo zwiększaj ilość wypijanej wody. Twoje nerki i pęcherz muszą przywyknąć do zwiększonej podaży płynów, dlatego lepiej jest przyzwyczajać je stopniowo niż stosować terapię szokową.

Przez pierwsze dwa dni monodiety nie pij soków.

Harmonogram diety na pierwsze i ostatnie dwa dni oczyszczania

Przez pierwsze dwa dni Twoja dieta składa się TYLKO z:
  1. zupy, którą zjadasz na ŚNIADANIE, OBIAD i KOLACJĘ
  2. wody i/lub herbatek ziołowych.

Ważne jest, żeby pić wodę i herbatki między posiłkami. W porach okołoposiłkowych ogranicz przyjmowanie płynów: nie pij przynajmniej pół godziny przed posiłkiem i przynajmniej godzinę po zjedzeniu posiłku.

  • Pamiętaj też, żeby nie popijać posiłków
  • Ilość posiłków w ciągu dnia? Możnaby narzucić jakiś schemat, jednakże każdy jest inny, dlatego zaleca się postępować wg. własnego uznania. Ważne jednak jest to, aby nie przekroczyć 800Kcal w ciągu dnia.