Sałatka z kalafiora i grejpfruta
Dzień 1
1 grudnia 2017

Warzywa i owoce – najlepszy wybór z możliwych

Dobre, poprawne oczyszczanie organizmu? W dobie szybkich diet cud zapominamy o bardzo ważnej rzeczy, która dotyczy przede wszystkim naszego zdrowia. Bardzo dobrze, że chcemy wyglądać fit, ale nie możemy kosztem diet katować swojego organizmu.

Na szczęście dieta warzywno-owocowa jest tak ułożona, że pozwala ci zadbać o zdrowie i szczupły wygląd jednocześnie.

Jak więc dobrze się odżywiać podczas postu i gdzie znaleźć źródło niskokalorycznego, dobrego jedzenia?

Być może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale tym niskokalorycznym źródłem mogą być surowe warzywa i niektóre owoce, a ta zaleta czyni je idealnymi kandydatami na większość naszych przekąsek podczas postu. Dzięki ich różnorodności możemy stale cieszyć się odmiennym smakiem z zachowaniem odpowiedniej ilości kalorii. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy je zjadać nie tylko jako przekąskę, ale też jako dodatek do śniadania, obiadu i kolacji.

Jeżeli zaś chodzi o źródła, z których należy czerpać owoce i warzywa, warto zastanowić się nad zakupem produktów sprawdzonych, najlepiej ze sklepów ze zdrową żywnością.

Najlepsza pora na dietę warzywno-owocową?

Biorąc pod uwagę ten rodzaj diety, najlepiej wdrożyć ją w życie w czasie wiosny, lata, ewentualnie wczesną jesienią. Gwarantujemy sobie tym samym dostęp do świeżych, surowych warzyw i owoców, które najlepiej spełniają swoje zadanie.
Przetworzone w jakikolwiek sposób, chociażby umieszczone na dłuższy czas w wodzie, szybko tracą swoje zdrowotne i zbawienne wręcz właściwości.
Pamiętaj, że w dobrych sklepach znajdziesz świeżo wyciskane soki, nie słodzone szkodliwym cukrem i innymi środkami polepszającymi smak. Jednak za każdym razem zerkaj na to, co trzymasz w rękach. Mówią, że czytanie etykiet nie boli, a nawet może zbawić życie!

Przygotowanie do leczniczego postu

Przed ostateczną decyzją o rozpoczęciu diety, warto zadać sobie kilka pytań na temat stanu własnego zdrowia.

Spożywasz leki? Nie odstawiaj ich! Istotną kwestią jest skonsultowanie twojej decyzji z lekarzem prowadzącym, aby nie zaniedbać swojego zdrowia jeszcze bardziej. Niektóre leki ratują nam życie. Nie bez powodu niektóre bierze się codziennie. Pamiętaj o tym.


Nietolerancje pokarmowe

Czasami czujemy pewien dyskomfort, który towarzyszy nam prawie każdego dnia i nie wiemy jaka jest tego przyczyna. Niektórzy czują, że mają cały czas wzdęty brzuch, innych boli głowa a innym doskwierają zaparcia. Objawów może być znaczenie wiecej. Nietolerancja pokarmowa objawia się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną po spożyciu danego produktu.
Niektórzy postanawiają skorzystać z diety eliminacyjnej. Składa się z trzech etapów i polega ona na wyeliminowaniu składnika, który szkodzi naszemu organizmowi. Jest to jednak dość żmudny proces, ponieważ zazwyczaj trwa on kilka miesięcy. Co jakiś czas odstawia się kolejne i kolejne produkty, szukając odpowiedzi na pytanie o to, co nam szkodzi, którą tak naprawdę można znaleźć w inny sposób.

Szybsze rozwiązanie


Food Detective to sposób, by dowiedzieć się, jakie grupy produktów nam szkodzą, zaś odpowiednie, choć drogie badanie, pozwala określić dokładnie, jakie warzywa i owoce są nam pisane. Badanie to można wykonać w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu.

Jak myć warzywa i owoce?

Krok 1

Najpierw pozbywamy się bakterii takich jak salmonella czy E. Coli. Jak to zrobić? Moczymy warzywa i owoce w wodzie z odczynem kwaśnym (ok 5 minut). Żeby uzyskać taki odczyn należy na jeden litr wody dodać około 200 ml octu jbłkowego lub 2 łyżki soku z cytryny.

Krok 2

Następnie musimy pozbyć się pestycydów. Do tego potrzebna będzie nam woda o odczynie zasadowym (alkalicznym). Czyli na litr wody należy dodać czubatą łyżkę sody oczyszczonej. Tak jak w kroku pierwszym moczenie powinno trwać ok 5 minut.

Krok 3

Myjemy wszystko w czystej wodzie, aby zneutralizować Ph.

Krok 4

Wycieramy do sucha i przechowujemy w lodówce.

Czego potrzebować będziesz w kuchni?

Tak naprawdę wystarczą nam bardzo proste narzędzia, które można znaleźć w każdym polskim domu. Co nam się przyda najbardziej?

  • noże i nożyki wszelkiego rodzaju, a także obieraczki do warzyw,
  • słoiki małe i duże, na przykład słoiczki do transportu pokarmu i kamionki do kiszenia,
  • tarki z rożnymi oczkami, aby móc przygotowywać na przykład surówki.

Kolejna grupa urządzeń to te, w które warto zainwestować, a które zostaną z nami na lata przy odpowiedniej pielęgnacji. W kuchni powinniśmy mieć:

  • wyciskarkę, która zapewni nam możliwość przygotowywania świeżych i zdrowych soków,
  • szatkownicę, używaną głównie do siekania kapusty na surówki,
  • kiełkownicę w rozmiarze mini lub zwykły słoik - zobacz w praktyce
  • temperówkę do warzyw dla urozmaicenia potraw z warzyw;
  • Thermomix – cud XXI wieku, który przyspieszy naszą pracę i sprawi, że stosowanie zdrowej i odpowiedniej diety będzie bardzo proste.

Sposoby na warzywa i owoce

No dobrze, ale w jakiej postaci jeść warzywa i owoce? Najlepiej spożywać je w postaci surowej*, pić koktajle warzywne z urozmaiceniem smakowym w postaci dozwolonych owoców, a także korzystać z jednodniowych soków wyciskanych. To dobry sposób na zapoznanie się z pysznym i nie zawsze odkrytym smakiem warzyw i owoców.

*Należy mieć jednak na uwadze, że wyjątkiem jest dynia oraz kabaczek ze względu na ich wysoki indeks glikemiczny, dlatego spożywanie ich w postaci surowej powinno być znikome.

Ponadto ważne jest nastawienie w stosunku do tego typu pokarmów, ponieważ nie każdy z nas od razu przyzwyczai się do smaku nieobrobionego produktu.

Istnieje kilka sposobów na łagodne przestawienie się na dietę warzywno-owocową, jeżeli chodzi o przygotowywanie warzyw i owoców. Jednym z nich jest gotowanie.

Trzeba jednak pamiętać, że woda wyciąga z pokarmów roślinnych wszystkie najlepsze mikroelementy, ale dzięki soli możemy ich więcej zatrzymać w przygotowywanych warzywach. Wody zaś nie wylewajmy – lepiej wykorzystać ją następnego dnia do pysznej, zdrowej zupy.

Podobnie traktujmy owoce i obierajmy je zaraz przed spożyciem.


Jeżeli jesteśmy miłośnikami gotowania na parze, to trafiliśmy na najlepszą możliwą dietę. Takie gotowanie zapobiega „uciekaniu” najważniejszych mikroelementów, a dzięki przygotowaniu warzyw i owoców al dente gwarantujemy sobie najlepszy posiłek na świecie.

Ponad wszystko starajmy się rozpocząć dzień od surowych warzyw, kiszonek i zakwasu z buraków.


Lista dozwolonych warzyw i owoców

Pierwsze kroki

Uzbrójmy się nie tylko w cierpliwość i wstrzemięźliwość, ale też w dobry humor. To dzięki niemu podejdziemy do tej diety w sposób odpowiedni, bez nerwów, które odbierają nam radość życia. Pamiętajmy, że każde postanowienie, również przejście na dietę warzywno-owocową, wymaga czasu i silnej woli, bo właśnie na tym polegają zmiany. Jesteśmy silni w swoich postanowienia, bo jesteśmy tego warci. Z takim podejściem do diety warzywno-owocowej już na wstępnie jesteśmy zwycięzcami.

Przede wszystkim złapmy za rower bądź rolki. Weźmy psa lub partnera i pójdźmy do parku na spacer. Rozruszajmy ciało – warto zauważyć, że już po kilku dniach intensywnych ćwiczeń lepiej nam się myśli i pracuje. Zostawmy fast-foody, nie interesujmy się najnowszą pozycją w menu ulubionej pizzerii. Zaopatrzmy się w wodę i butelkę z filtrem, by zawsze mieć ją pod ręką.


Jeżeli świerzbią nas palce, od razu wyciśnijmy soki warzywne, na przykład z jabłka i marchewki. Koniecznie zainteresujmy się wykonywaniem różnego rodzaju kiszonek, zwłaszcza wtedy, kiedy będzie kwitł sezon na domowe, kiszone ogórki, których nie uświadczysz w żadnym supermarkecie.
Próba sił w kuchni jest na wagę złota. Dla wielu osób jest to na przygoda życia, ponieważ wcześniej przygotowanie posiłków sprowadzało się jedynie do zakupu gotowców, a następnie ich podgrzaniu w kuchence mikrofalowej.
Zastanów się też nad zakupem sprzętu do przygotowywania różnego rodzaju potraw z warzyw (o czym wspomiano na górzy strony). To twoja inwestycja w długie, zdrowe lata życia.

Podstawowy kurs oczyszczania organizmu.

1 grudnia 2017
Sałatka z kalafiora i grejpfruta

Dzień 1

Jak często jeść? To jest kwestia bardzo indywidualna, przeważnie zjadamy 3-5 posiłków każdego dnia. Niemniej jednak każdy dzień powinniśmy rozpocząć od dobrej porcji surowych warzyw a także pić zakwas z buraków na czczo, który możemy lekko podgrzać. Pamiętaj, że kiszonki są kluczowym elementem diety. Możesz spożywać przekąski między posiłkami, najlepiej […]
2 grudnia 2017
Makaron z marchwi z warzywami

Dzień 2

Twój drugi dzień Zalecenia do zastosowania: codziennie pij przynajmniej 30 ml czystej wody na kilogram masy ciała, wybieraj wodę źródlaną, alkaliczną lub przegotowaną z kranu z dodatkiem soku z cytryny, mineralną z podwyższoną zawartością magnezu, którego to może brakować w organiźmie jak i witminy D, dlatego oba składniki można suplementować […]
3 grudnia 2017
Surówka z kiszonej kapusty

Dzień 3

Skąd te dolegliwości? Przy oczyszczaniu organizmu na jakiś czas eliminuje się spożycie niektórych grup pokarmów, jak np. tłuszcz, nabiał, gluten czy kawa. Dodatkowo organizm zaczyna przyjmować coraz więcej innych substancji, które do tej pory otrzymywał w ograniczonych ilościach. Są nimi m.in. woda, surowe warzywa i błonnik. Jest to dla niego […]
4 grudnia 2017

Dzień 4

Kiedy, ile i co mogę jeść? W jadłospisie znajdziesz propozycję 3 potraw + 2 opcjonalne przepisy na każdy dzień diety oczyszczającej. Wszystko po to, żebyś mógł wybrać to, co najbardziej Ci się spodoba. Pamiętaj, że jest to jedynie propozycja i zawsze możesz wybrać coś innego z pozostałych przepisów, które znajdziesz […]
5 grudnia 2017
Kalafior w cebuli i pomidorach

Dzień 5

Sport podczas oczyszczania Doświadczysz jeszcze więcej korzyści z diety warzywno-owocowej, jeśli w czasie jej stosowania zadbasz o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeśli będziesz regularnie uprawiał sport o umiarkowanej intensywności na świeżym powietrzu, Twój organizm zyska na tym pod wieloma względami. Korzyści dla układu ruchu Dzięki ćwiczeniom fizycznym wzmocnieniu ulegają mięśnie, […]
6 grudnia 2017
Tagiatelle z cukinii

Dzień 6

Co dzieje się w organiźmie podczas oczyszczania? W czasie oczyszczania na diecie warzywno-owocowej organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne. Dzieje się to pomiędzy 3 a 5 dniem i jest skutkiem dostarczania zbyt małej ilości kalorycznego pokarmu do organizmu. Dzięki temu organizm zaczyna wykorzystywać zapasy, które zgromadził niejednokrotnie przez wiele lat.
7 grudnia 2017
Pomidorowe a'la aglio olio

Dzień 7

Zapewnij sobie trwałą motywację i wsparcie! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dołącz do naszej grupy wsparcia. Jej celem jest wzajemna motywacja i dzielenie się swoimi doświadczeniami w trakcie postu. W grupie także możesz dzielić się zdjęciami potraw, które przygotowujesz. Ten czas może być dla Ciebie prawdziwą kulinarną przygodą! Wskazówki dotyczące przyrządzania potraw […]
8 grudnia 2017
Ogórkowe curry

Dzień 8

Co daje, a co zabiera podjadanie? Nie tylko podczas diety, ale także w codziennym odżywianiu ważne jest, by zachować odstępy między posiłkami, podczas których organizm będzie miał szansę odpocząć i zregenerować. Oznacza to, że nie powinniśmy podjadać. Podjadanie nie tylko nie pozwala organizmowi wypocząć, ale ma też inne negatywne skutki: […]
9 grudnia 2017
Leczo

Dzień 9

Wytrwałość się opłaca Jeśli dotrwałaś(eś) do 9 dnia diety, to znak, że jesteś konsekwentna, wytrwała i zdyscyplinowana – oby tak dalej! Warto wykorzystać dotychczasowe osiągnięcia jako motywację do kontynuowania diety, żeby móc wreszcie przywrócić organizmowi jego naturalną równowagę i cieszyć się zdrowiem. Już wiele osób przeszło przez cały program diety […]
10 grudnia 2017
Zupa ogórkowa

Dzień 10

Czy można odmówić niezdrowego jedzenia, nie obrażając innych? Każdy z nas pewnie niejednokrotnie znalazł się w sytuacji, w której nie chciał czegoś jeść, ale aby nie urazić gospodarza zrobił to. Pierwsza na myśl przychodzi nam babcia, która nigdy nie wypuści nikogo głodnego, jednak jej potrawy nie zawsze są zdrowe. Jednak […]
11 grudnia 2017
Barszcz czerwony z kiszonych buraków

Dzień 11

Sezonowe owoce i warzywa? Na zdrowie! Każdy z nas nie może doczekać się wiosny, gdy na straganach pojawiają się pierwsze sezonowe owoce i warzywa. Im bliżej lata, tym jest ich więcej i tym samym są one tańsze. Wszystkie owoce i warzywa bez wyjątku są niezwykle wartościowym źródłem witamin i innych […]
12 grudnia 2017
Carpaccio z buraka

Dzień 12

Witamina C wiele może. Duża ilość produktów roślinnych, przede wszystkim owoców w diecie dostarcza sporej dawki witaminy C. Wszyscy wiedzą, że pozytywnie wpływa ona na odporność, ale tak naprawdę witamina C ma wiele więcej dobroczynnych właściwości. Powszechnie wiadomo też, że znajduje się w cytrusach, a w rzeczywistości można wskazać wiele […]
13 grudnia 2017
Surówka z białej kapusty z papryką

Dzień 13

Koniec z zabójczymi toksynami Spalanie tkanki tłuszczowej podczas diety ma dodatkowy pozytywny skutek: w ten sposób pozbyłeś się toksyn, które kumulują się właśnie w tkance tłuszczowej. W czasie 3-tygodniowego oczyszczania zapewniamy sobie detoks komórkowy. Uszkodzone i obumarłe elementy komórek zostały strawione, a energia uzyskana w tym procesie została zużyta na […]
14 grudnia 2017
Zupa krem z dyni i marchwi

Dzień 14

Nie trzeba mówić, że soki warzywne są bogatym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych oraz błonnika. Są uniwersalne – mogą stanowić pełnowartościowe drugie śniadanie lub podwieczorek, a także świetny dodatek do głównych posiłków. Pyszne soki warzywne mogą pić nawet Ci, którzy nie mają czasu i ochoty na spędzanie czasu w kuchni. […]
15 grudnia 2017
Gołąbki warzywne

Dzień 15

Sok z jarmużu na zdrowe śniadanie Nikogo nie trzeba przekonywać, że jarmuż to samo zdrowie – przeczytaj, dlaczego: Urozmaicenie diety w jarmuż wzbogaca ją w wapń i potas, które regulują ciśnienie krwi. Jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko! Dlatego powinien być często spożywany przez osoby chore lub zagrożone osteoporozą. Wapń […]
16 grudnia 2017
Zupa krem z buraka i pomidora

Dzień 16

Z selerem naciowym coraz bardziej się lubimy i coraz chętniej po niego sięgamy. Ciągle jednak nie doceniamy jego cennych właściwości i bogactwa składników, które w sobie kryje. Dobroczynne działanie substancji zawartych w selerze naciowym jest wszechstronne: od uzupełniania niedoborów witamin i minerałów po przyspieszanie procesu odchudzania. Seler naciowy można wcinać […]
17 grudnia 2017
Curry z cukinii

Dzień 17

Myślisz, że jedyne, co można zrobić z buraków to zupa lub surówka do obiadu? Jesteś w błędzie – zaskakująco pyszny i zdrowy jest również sok z buraków! Wiedzie prym wśród soków pod względem zawartości kwasu foliowego, który odpowiada za prawidłowy przebieg procesów życiowych we wszystkich komórkach organizmu. Kwas foliowy oraz […]
18 grudnia 2017
Gąszcz z czerwonej kapusty

Dzień 18

Czym tak naprawdę są antyoksydanty i co jeść, aby nie dać się rakowi? Słowo „antyoksydanty” jest obecnie często używane przez specjalistów w dziedzinie żywienia. Reklamy zdrowej żywności na każdym kroku chwalą ekologiczne produkty za ich wysoką zawartość. Pytanie, czy wiemy czym są antyoksydanty i po co są nam potrzebne? Żeby […]
19 grudnia 2017
Zupa krem z pomidorów i marchewki

Dzień 19

Co to właściwie są wzdęcia? Tak naprawdę nie ma jednej, w pełni precyzyjnej definicji wzdęć. Osoby, które miały z nimi do czynienia opisują je jako uczucie większej niż zazwyczaj ilości gazów w przewodzie pokarmowym, co skutkuje zwiększonym obwodem brzucha. Tak naprawdę jednak nie chodzi tutaj o ilość gazów, a o […]
20 grudnia 2017
Zupa pomidorowa

Dzień 20

Choroby cywilizacyjne niestety stały się powszechne w dzisiejszych czasach. Nie jest to z pewnością powód do radości. Spora część z nich wiąże się z nieodpowiednim żywieniem. Produkty wysoko przetworzone są szeroko dostępne, a ich cechy takie jako łatwość i szybkość przygotowania powodują, że miliony osób spożywa je każdego dnia. Jedzenie […]
21 grudnia 2017
Kwaśnica

Dzień 21

Koniec postu? Niekoniecznie. 21 dzień to ostatni dzień diety, ale wcale nie musisz na nim poprzestać. Oczyszczanie może trwać dalej – możesz przedłużyć je nawet do 6 tygodni, pod warunkiem, że Twój lekarz prowadzący nie będzie widział ku temu żadnych przeciwwskazań. Wychodzenie z diety Proces wychodzenia z diety jest także […]